Rodinný dům v Blansku

Projekt: 2007

Kolaudace 2009

Popis:

Zadání - zvětšení původního jednogeneračního domu tak, aby poskytoval bydlení pro 3 generace rodiny jeho majitelů - bylo naplněno navrženou přístavbou a rekonstrukcí tohoto koncového řadového RD z konce 80. let dvacátého století.

Rozšířený dům tvoří kompozice dvou základních hmot - horizontální těleso rozšířené přístavbou je akcentováno vertikálním předsazeným tělesem, těsně přisazeným k vedlejšímu rodinnému domu. Vzhledem k převýšení pozemku svažujícímu se do zahrady (na hloubku domu asi o výšku podlaží) je dvorní průčelí odhmotněno "vyřezáním" velkých otvorů prosklených stěn do obytných prostorů, střešní terasy (před ložnicí v přístavbě) a střešní zahrady, kterou opticky rámují ocelové pergoly. Menší nárožní terasa vzniká vložením menšího "plechového" boxu ložnice do "vyříznutého" většího otvoru ve střeše i obou nárožních průčelí. Ztvárnění rodinného domu využívá jemný kontrast klasické omítky s exaktně prořezanými otvory s rámy v šedostříbrném odstínu, který se opakuje také na garážových vratech. Barevným a materiálovým akcentem jsou k boční straně domu přisazená hmota zádveří v šedé omítce, na zahradním průčelí vložený box ložnice, navržený z jemně vlnitého plechu a zejména pak předložená konstrukce betonové terasy se schodištěm a monolitickým zábradlím.

Promyšlená členitost celé stavby odráží vnitřní dispoziční uspořádání domu se dvěma byty s oddělenými vstupy (3+kk / 4+kk).

Do původní části domu je vstup zvětšeným proskleným závětřím až do schodišťové haly, propojené nově s obytným prostorem, odkud je přístup na rozlehlou terasu. Z haly je po stávajícím trojramenném schodišti se zděným zábradlím přístupné patro domu, přičemž horní část schodišťové haly se rozšiřuje o čítárnu s průhledem na střešní terasu. Na opačné straně horního podlaží se nachází ložnice a uprostřed dispozice nově vybavená stávající koupelna.

Druhý byt, umístěný především v přístavbě, je z ulice přístupný bočním zádveřím, odkud se vstupuje do částečně převýšeného obytného prostoru s hmotově vymezenou kuchyňskou částí. Jednoramenné přímočaré schodiště do klidové privátní zóny horního podlaží s dětským pokojem, ložnicí a koupelnou je jeho integrovanou součástí. Z ložnice se střešní terasou (lodžií) je exkluzivní výhled do zalesněného svahu nad domem.

Obestavěný prostor: 1 605 m3

Rozpočet: 7 mil. Kč

Náklady na výstavbu: cca. 9 mil. Kč

Podlahová plocha: 375 m2

Zastavěná plocha: 170 m2