Rodinný dům v Troubsku

Projekt: 2006

Kolaudace: 2009

Popis:

Základním úkolem při koncipování domu byla snaha doplnit existující značně různorodou a vesměs nepříliš kvalitní novou zástavbu domem kompozičně jednodušším, jež nebude dále rozšiřovat již použitá tvarosloví. 

Hlavní hmota základní obytné části pojatá jako jednoduchý obdélný dům se zvýšeným podkrovím se sedlovou mírně sklonitou střechou je doplněna na dvorní straně jednoduchým přisazeným dřevem opláštěným hranolem obývacího pokoje a z uliční strany částečně zaříznutým tělesem garáže.

Barevné řešení domu má podtrhnout jeho střídmý elegantní výraz - bílá hlavní loď, garáž světle šedá, zámečnické a klempířské prvky v tmavě šedých až stříbřitých odstínech, lehce kontrastní dvorní křídlo obloženo dřevem v barvě oken a dveří.

Na závětří s jemně zaobleným ostěním navazuje zádveří s vestavěnými skříněmi v šatně oddělené jen posuvnými dveřmi, umožňujícími v případě potřeby zvětšit tento často namáhaný komunikační uzel. Ze schodišťové haly jsou přístupné garáž s technickým zázemím, koupelna s wc, pracovna = hostovský pokoj, jednoramenným schodištěm je dostupné podkroví a v závěru se hala rozevírá do rozlehlého obytného prostoru s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem ve dvorním křídle s přístupem na venkovní terasu. V podkroví nepřekvapí ložnice se šatnou, koupelna, 3 dětské pokoje a prádelna s praktickými výstupy na terasu nad dvojgaráží, využitelnou k přirozenému sušení prádla či větrání přikrývek.

V exteriéru je dům v zahradní části rozšířen o rozlehlou dřevěnou terasu, částečně zaříznutou do mírného svahu pozemku. Po obvodu plánovaná výsadba okrasných i ovocných dřevin pak spoluvytváří prostor jakéhosi atria, tolik žádoucího v amorfní struktuře zdejší zástavby. Vznik alespoň částečně intimního prostředí vnímáme jako naprosto nezbytnou součást individuálního bydlení v rodinných domech.Oplocení v předzahrádce z pohledového betonu a děrovaného plechu v sobě integruje kromě branky a brány také přístřešek na popelnice a odečtová místa sítí.

Obestavěný prostor: 1106 m3

Rozpočet: 6 mil. Kč

Náklady na výstavbu: 6 mil. Kč

Podlahová plocha: 250 m2

Zastavěná plocha: 192 m2