Rodinný dům v Soběšicích

Projekt: 2004

Kolaudace: 2009

Popis:

Architektonický výraz rodinného domu předurčuje klasická hmota domu se sedlovou střechou, jejíž jedno nároží (JV) je vyříznuté a povysunuté v obou směrech a další nároží (JZ) je vyřezáno zcela.

 Dochází tak k optickému snížení výšky omítaných rovných ploch fasád účinky horizontál předložených konstrukcí. Vodorovné "tvarosloví" je podtrženo i pásovými střešními vikýři. Výraz domu tak celkově působí soudobě, a přitom neporušuje strukturu zástavby rodinnými domky se sedlovou střechou.
Dům sestává ze 3 podlaží : 2 nadzemní + 1 podzemní podlaží.

V nejnižším podlaží - suterénu je technické zázemí s dvojgaráží, sklepem a "černou koupelnou", přístupné jak z uliční části, tak i ze zahrady. Hlavní vstup do rodinného domku je navržen v přízemí z předložené "nástupní terasy", konzolovitě vyložené před uliční stranou domu. Terénní schodiště zpřístupňující terasu vyrovnává výškový rozdíl mezi upraveným terénem a úrovní podlahy v přízemí. Vstupní závětří vytváří sklem opláštěná nika, vyřezaná do plochy uličního průčelí. Zádveří se šatnou poskytují nejen dostatečně kapacitní úložné prostory, ale i přístup do koupelny, jídelny s kuchyní a do samostatného obývacího pokoje.
Prosklená část pokoje poskytuje široký výhled do zahrady a navazujícího lesa, obdobně přímo od jídelního stolu pak můžeme hledět do koruny listnatého stromu před štítem domu. Z kuchyně je dobrý přehled o příchozích i o pohybu v předzahrádce, aniž by byla narušena intimita vnitřního prostoru.

V podkroví jsou situovány ložnice, 2 dětské pokoje, koupelna a šatna.

Obestavěný prostor: 1450 m3

Rozpočet: 7,5 mil. Kč

Náklady na výstavbu: 9,5 mil. Kč

Podlahová plocha: 362 m2 (bez teras)

Zastavěná plocha: 149 m2