RD Mokrá Hora

Projekt: 2005

Kolaudace: 2008

Popis:

Rodinný dům je postaven v bývalém ovocném sadu v klidné příměstské části a v těsném sousedství zalesněného kopce. Pozemek se svažuje k jihu. 

Základní koncepce tohoto domu reaguje právě výjimečnost tohoto místa a přízemní rozlehlý dům tak v sadu ukrývá a orientuje jej ze svahu ke slunci. Svým tvarem do písmene U přirozeně vytváří atrium, které odděluje privátní křídla a naopak poskytuje prostor ke společnému posezení s neopakovatelným výhledem. Ze severní nástupní strany je objekt naopak uzavřený vůči okolí.

Dům v ovocném sadu nevyžaduje výraznější barevné řešení, základní lomenou bílou doplňuje jen šedá garáž a barva podlahy z exotických dřevin v atriu.

Dispoziční řešení stavby odráží řešení hmotové - obě hlavní výrazně obdélná křídla (společenské + privátní "rodičovské" i privátní dospělých dětí) jsou umístěna paralelně se vzájemným odstupem 9 m. Ze severní strany jsou tato hlavní křídla propojena komunikačním plně proskleným krčkem. Jižní konce obou hlavních hranolů jsou krakorcovitě povystrčena přes nízkou opěrnou zídku (v. 0,8 m).

K domu je přístup po dřevěném molu (z exotických dřevin) do nezastřešeného závětří mezi garáží a společenským křídlem a paralelně je navržen také příjezd ke garáži. Ze závětří se vstupuje do zádveří s navazující průchozí šatnou s vestavěnými skříněmi, tepelně oddělené posuvnou stěnou od vnitřního průchodu krčkem zpřístupňující obě obytná křídla, prádelnu, pohotovostní toaletu a garáž s technickým zázemím.

Společenské křídlo tvoří obytný prostor s kuchyní, stolováním i místem pro čítárnu i privátní část rodičů se samostatnou koupelnou a šatnou. Je otevřený do tří stran většími prosklenými stěnami - na západ do atria, na jih s průhledem do přilehlého lesa a na západ do korun souvislého ovocného sadu. Jižní strana obytného prostoru pak ústí do lodžie, vykonzolené nad zklidňující vodní hladinu terénního bazénu.

Druhé křídlo, navržené pro děti ve studentském věku, sestává ze dvou větších samostatných pokojů s vestavěnou šatnou a společnou koupelnou. Oba pokoje jsou pro dosažení intimity vnitřních prostorů prosvětleny z opačných stran, severní pokoj pak i trojúhelníkovým oplechovaným vikýřem, vyčnívajícím z kačírkem pokryté ploché střechy.

Obestavěný prostor: 1557 m3

Rozpočet: 8,5 mil. Kč

Podlahová plocha: 291 m2 (bez terasy)

Zastavěná plocha: 348 m2